aktualności klasztoru IDC Wrocław wróć

Być uczniem Jezusa, cz. 4 – wykład ks. Ryszarda Kempiaka w IDK


4 grudnia, 2023

Serdecznie zapraszamy w czwartek do IDK, na czwartą część wykładów z cyklu pt.: „Być uczniem Jezusa – nauka słuchania Boga według św. Jana”, który poprowadzi dla nas ks. Ryszard Kempiak SDB.

Na spotkaniu, dokonując lektury egzegetycznej J 2-4 postaramy się potwierdzić, że Autor Czwartej Ewangelii konsekwentnie realizuje swoje zamierzenie, uwypuklając najważniejsze elementy, składające się na proces prowadzenia człowieka do wiary, czy mówiąc dokładniej na proces kształtowania w człowieku dojrzałej wiary.

Jakkolwiek cel przyjęty przez Autora jest realizowany w całej czwartej Ewangelii, to jednak na szczególną uwagę zasługują trzy rozdziały znajdujące się w jej pierwszej części. Chodzi o fragment 2,1 – 4,54, który można uważać za rodzaj ogólnego programu, ponieważ przekazuje przegląd działalności Jezusa w trzech różnych regionach Palestyny i opowiada o Jego spotkaniach z różnymi postaciami, reprezentującymi różne środowiska etniczne, religijne i kulturowe (matka i bracia Jezusa, słudzy i starosta weselny, goście uczty weselnej; Żydzi, bezimienne tłumy pielgrzymów; jeden z przywódców faryzeuszy; Jan Chrzciciel i jego uczniowie; kobieta z Samarii i Samarytanie; Galilejczycy, człowiek z otoczenia króla i uczniowie Jezusa).

Różne formy literackie (opowiadanie o znaku, dialog, dyskurs objawieniowy, uwagi marginalne i sumariusze) wykorzystane w tym fragmencie wydają się dodatkowo potwierdzać, że Autor zaprezentował tutaj kompletny przekrój działalności Jezusa i reakcji różnych postaci indywidualnych i zbiorowych.

KIEDY:

7 grudnia 2023
czwartek, w godz. 17-20

GDZIE:

Wrocław, klasztor Karmelitów Bosych
ul. Ołbińska 1, sala nr 1

PROWADZI:

ks. Ryszard Kempiak SDB